Przejdź do treści

szybka
Diagnostyka
Wirusa hpv

Opracowujemy skróconą metodę diagnostyki dwóch najbardziej onkogennych typów wirusa brodawczaka ludzkiego

o projekcie

Genetyka dla diagnostyki

Opracowujemy metodę diagnostyki dwóch najbardziej onkogennych typów wirusa brodawczaka ludzkiego (ang. Human Papillomavirus) HPV typ 16 oraz HPV typ 18.

Dotychczasowe, długotrwałe metody diagnostyczne chcemy zastąpić skróconą i równie skuteczną diagnostyką, która nie wymaga pełnej procedury izolacji materiału genetycznego z wymazu z gardła oraz śliny. Dzięki uproszczonej technice procedowania próbki możliwe będzie wykorzystania podejścia znanego jako Direct-LAMP – upraszczającego żmudny proces izolacji materiału genetycznego.

Nasz cel

Ułatwiona diagnostyka

Wirus brodawczaka ludzkiego jest jednym z najczęstszych wirusów przenoszonych drogą płciową na świecie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, w 2020 roku odnotowano około 604 000 nowych przypadków raka szyjki macicy na świecie, a około 342 000 zgonów z powodu tego nowotworu.

Testy na obecność wirusa HPV mogą pomóc w wykryciu raka szyjki macicy jeszcze przed wystąpieniem objawów czy zmian widocznych w badaniach obrazowych, co przekłada się na skuteczność leczenia oraz zmiejszenie ryzyka zgonu.

Naszym celem jest sprawić, aby taka forma diagnostyki wirusa była szeroko dostępna i w przystępnej cenie.

Technologia

testy Direct-LAMP

Metoda Real-Time LAMP (Real-Time Loop Mediated Isothermal Amplification) jest nowoczesną i zaawansowaną techniką diagnostyki molekularnej, która umożliwia szybkie i precyzyjne wykrywanie materiału genetycznego wirusa HPV typu 16 i 18, które są uważane za najbardziej onkogenne typy tego wirusa.

Metoda ta opiera się na amplifikacji (powielaniu) konkretnych fragmentów DNA wirusa w reakcji izotermalnej, czyli przy stałej temperaturze. Dzięki temu, nie ma potrzeby stosowania cykli termicznych, jak w przypadku innych metod amplifikacji DNA, takich jak PCR (Polimerase Chain Reaction). Jest to jedna z głównych zalet metody Real-Time LAMP, ponieważ pozwala na szybszy czas reakcji i upraszcza procedurę diagnostyczną.

Metoda Real-Time LAMP jest bardzo precyzyjna i czuła, co pozwala na dokładne wykrycie obecności testowanego wirusa w próbkach pobranych z wymazu z gardła lub śliny. Wyniki są monitorowane w czasie rzeczywistym, co pozwala na bieżącą obserwację procesu amplifikacji DNA. Ta technika diagnostyczna jest również odporna na inhibitory występujące w próbkach klinicznych, co minimalizuje ryzyko fałszywie ujemnych lub fałszywie dodatnich wyników. Metoda Real-Time LAMP jest też bardzo przydatna w wstępnej walidacji zestawów diagnostycznych, a dzięki swojej precyzji i czułości, może być stosowana do oceny skuteczności nowo opracowanych zestawów diagnostycznych, a także do porównywania wyników z innymi metodami diagnostycznymi, w celu potwierdzenia ich dokładności i niezawodności.

jak to działa

Nasza technologia w 5 krokach

Protokół testu direct – zwiększona przepustowość dzięki sprawnemu procesowi pracy z próbką:

Kontakt

office@hpvdiagnostic.com


HPV Diagnostics Sp. z o.o.
ul. Bierutowska 57 – 59
51-317 WROCŁAW, POLSKA

Formularz kontaktowy